07 Eylül 2012

PARANIZI ALTINA MI YATIRDINIZ?

2011 ve 2012 yıllarında özellikle göz önüne çıkan 'Altına Yatırım', bir süre daha gücünü koruyacağa benziyor. 


Altın fiyatlarındaki minimal değişiklikler yatırımcılarına büyük kazançlar vermekte. Altına yatırım o kadar arttı ki, artık neredeyse her banka 'Altın Mevduat Hesabı' adı altında hesap hizmetleri sunmakta. Bu hesaplarda, paranızı 'XAU' adı verilen bir birime yatırıyorsunuz; yani bir nevi döviz hesabınız oluyor. Bu hesap ile alınan altınlar, fiziksel anlamda teslim edilmiyor.

Peki XAU nedir? 
1 gram 995/1000 saflıktaki altın, 1 XAU'ya eşdeğerdir. Başka bir deyişle; bu günkü altın fiyatı (gram altın) 98.3 Türk Lirası ise, 100 TL'lik yatırımınız; 100/98.3' den 1.017 XAU'ya tekabül etmekte.

Şu anda altına yatırma konusunda piyasa birazcık karışık. Hızlı bir yükselişe sahip olan altının önümüzdeki günlerdeki trendi çoğu kişi tarafından tahmin edilememekte.

Not: Bu yazı bir yatırım analizi değildir ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen yazıdan esinlenip, araştırmadan yatırım yapmayınız. 

2 yorum:

  1. Gün itibariyle gram altın 100 TL'yi gördü, şu dakikadan sonra her an kar satışları gelebilir. Yatırım yapmak isteyenlerin bu satışları ve dolayısıyla altın fiyatının düşmesini beklemesinde fayda var.

    YanıtlaSil
  2. bankalar tarafından karmaşık kelimeler kullanılarak anlatılan bir işlemi bu kadar sade anlattığınız için teşekkürler... yatırım yapmadan önce sitenizi incelemekte fayda var...

    YanıtlaSil