10 Eylül 2012

KGS GİDİYOR, HGS GELİYOR!


Ülkemizde iş dünyasının kalbi İstanbul’da atıyor fakat İstanbul’da yaşamak uzun zamandır günün her saati trafik çilesi çekmek anlamına geliyor. Bu bağlamda başta İstanbul olmak üzere tüm otoyol ve köprü geçişlerini rahatlatacak bir sistemle tanışmak üzereyiz.

PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan “Hızlı Geçiş Sistemi”, kısaca HGS, 17 Eylül 2012 itibariyle KGS’nin yerini alacak. Dur – kalk sebebiyle trafiğin akışını yavaşlatan KGS’nin yerine kullanılacak olan HGS, uygun fiyatıyla da OGS’ye önemli bir rakip konumunda olacak. Bu yeni sistemin OGS'den farkı ise OGS abonesi olmak için ödenen 40 TL - 60 TL arasındaki ücret yerine yalnızca 5 TL tutarında bir abonelik bedeline sahip olması. Ancak OGS'de bulunan geçiş ücretlerinden %20 indirim avantajı HGS'de bulunmuyor.

Peki, bu geçiş sürecinde KGS kullanıcıları ve HGS kullanıcısı olmak isteyenler ne yapacak? HGS’ye başvuru PTT şubelerinden gerçekleştirilecek ve 5 TL karşılığında alınacak olan HGS etiketi aracın ön camına yapıştırılacak. KGS kartınızda kalan bakiyeniz de bu esnada HGS etiketinize aktarılacak. Gişeden geçişlerde etiket algılanacak ve ücret bakiyenizden düşürülecek.

Sistem ilk tanıtıldığında HGS’den yararlanabilmek için bakiyenizde en az 30 TL bulundurma zorunluluğu olduğu ve 30 TL’nin altına düşen bakiyelerin kara listeye alınacağı duyurulmuştu ancak gelen tepkiler üzerine bu karardan vazgeçildi ve hesabında geçiş için yeterli miktar olan herkesin sorunsuz olarak bu sistemi kullanabileceği duyuruldu. Dahası gişeden geçiş için yetersiz bakiyesi olan kullanıcıların dahi sorunsuz olarak gişelerden geçebilecekleri ve geçişten sonraki 7 gün içinde hesaplarına para yatırmaları durumunda herhangi bir cezaya tabi tutulmayacakları açıklandı. Aynı şekilde HGS abonesi olmayanların da HGS gişelerinden geçmeleri durumunda geçişten sonraki 7 gün içinde HGS abonesi oldukları takdirde bir cezaya maruz kalmayacakları vurgulandı.

Ülke çapında sayısı 500 civarında olan KGS gişelerinin HGS gişelerine çevrilmesinin ve yeni sisteme tam olarak geçişin 6 ay içinde tamamlanması planlanıyor. Daha ucuz, daha kolay ve daha hızlı bir ulaşım dileğiyle…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder