02 Şubat 2012

Elektronik Medya’nın E-vrimi

Siz hiç çocukluğumuzda babanızın eve getirdiği ilk bilgisayarın nostaljisini yaptınız mı? Bir zamanlar insanların faks makinesini bir mucize olarak nitelendirdiğini, internetteki bütün verilerin toplamının sadece 14 terabayt olduğunu biliyor muydunuz? Dijital medya kavramı henüz 200 yıldan az bir süredir hayatımızdayken yaşadığı evrim, bütün insanlığı kökten sarsacak kadar hızlı oldu. 


Henüz 1834’te Samuel Morse isimli bir adam elektrik aksamıyla veri iletişimi sağlayan özgün bir icat buldu ve bu icat Telgraf ismini aldı. Bu teknoloji bir devrim niteliğindeydi ve çok kısa süre içinde başka formlarda geliştirilmeye çalışıldı. Alexander Graham Bell, telgraf telleriyle özel bir alfabe yerine direkt olarak kendi sesini taşıyabileceğini iddia etti ve Telefon hayatımıza girdi. Bu yenilik, 1895’te Radyonun, 1927’de Televizyonun, 1942’de ilk Bilgisayarların, 1946’da ise ilk fotokopi makinelerinin bulunuşuyla devam etti. (ilk bilgisayarların, fotokopi makinesinden önce bulunmaları çok ilginç, tabi o bilgisayarların bir oda büyüklüğünde olduğunu biliyoruz). Samuel Morse’un “Telgraf” teknolojisiyle emeklemeye başlayan dijital medya, günümüzde kitlelerin gündemde söz sahibi olmalarını sağlayan sosyal medya sayesinde, medyayı iki yönlü bir iletişim sahnesine dönüştürüyor. 


Elektronik Medya, elektrikle çalışan aksamların veri iletişiminde kullanıldığı bütün donanımları kapsıyor ve radyo, televizyon, DVD, telefon ve internet gibi birçok kanal buna dâhil. Günümüzde E-Medya’nın bu denli hızla büyümesinde; sosyal, kültürel olaylardan beslenmesi ve teknolojiyle paralel olarak gelişmesi çok etkili oluyor. Artık alışverişlerimizi bile Facebook üzerinden yapacağımız bir döneme giriyoruz. F-commerce kavramı ticaretin, microblogging kavramı ise haberleşmenin önemli bir parçası olmadan sadece 180 yıl öncesinde, insanlar Telgrafın icadına bir mucize gözüyle bakıyorlardı. Bu açıdan bakıldığında, gelecek 100 yılı düşünmek çok heyecan verici olabilir! Gelecekte Elektronik Medya’nın kâğıtsız bir toplum yaratacağını öngören birçok insan bulunuyor ve birçok toplumbilimci aynı kanıya varmış durumda; “ Elektronik Medya o kadar hızlı gelişiyor ki, tepki vermemiz için zamanımız yok, sadece izlemekle yetiniyoruz.”

2 yorum:

  1. Resimdeki tasvir aklımızdakileri çok iyi yansıtıyor aslında, gerçekten heyecan verici belki de tehlikeli bir gelecek...

    YanıtlaSil
  2. Haklısınız:)

    YanıtlaSil