07 Aralık 2011

İBRAHİM ÜĞDÜL İLE RÖPORTAJ: GENÇLİK İLETİŞİMİ

İbrahim ÜĞDÜL

Akampüs Kurucu Ortak

1.Bize kısaca Akampüs’ün kuruluş hikâyesinden bahsedebilir misiniz?

Akampüs’ün hikayesi aslında Boğaziçili 3 gencin Akampus.com’u kurmasıyla başladı. Üniversite öğrencilerini internet ortamında bir araya getiren, onların ihtiyaçlarına ve taleplerine yanıt veren Akampus.com, kurulduğu yıllarda önemli markaların da desteğini alarak güçlendi. Gençlerin internet ortamındaki buluşma noktasını hayata geçirirken, gençlik odaklı entegre iletişim çalışmalarıyla tamamladığımız sürece daha sistematik devam etmek adına Akampüs Gençlik Ajansı (Akampüs Youth Marketing) çatısı altında faaliyetlerimizi sürdürdük. Akampüs Gençlik Ajansı, 2000 yılından beri Türkiye’nin büyük markalarını 17-28 yaş aralığındaki gençlerle buluşturan bir gençlik ajansı olarak yoluna devam ediyor. İnternet ortamında “sosyal ağ” sahibi “ilk” gençlik ajansı olan Akampüs, müşterisi olan markalara ve işbirliği yaptığı pek çok ajansa gençlik odaklı entegre iletişim çözümleri sunuyor.

2.Gençlik iletişimi günümüzde çok önemli malum. Birçok firma geç de olsa bunun farkına vardı ve bu konuda çalışmalara başladı. Siz şu anki durumu nasıl görüyorsunuz? Markalar gençlik iletişimini ne kadar iyi yönetiyor?

Günümüzde global markalar başta olmak üzere, pek çok ürün grubunun gençlik segmentine yönelik strateji ekipleri ve bütçelerinin ayrıldığını gözlemlemeye başladık. Gençlik odaklı iletişim çalışmaları Türkiye’de henüz yeni yeni yükselen bir değer. Bu başta biz olmak üzere bizim gibi bu işe gönül veren tüm ajansları heyecanlandırıyor. Şu an ki durum süper diyemeyiz belki ama umut verici. Gençlik iletişimini iyi yöneten ve yönetmeye çalışan markaların sayısı her geçen gün artıyor.

3.Bu sektörde çalışan birçok ajans var. Akampüs de bu ajansların başında geliyor. Peki bu kadar uzun bir süredir birçok projenin başarıyla devam etmesinin sırrı nedir?

Akampüs olarak uzun yıllardır projelerimizi başarıyla sürdürmemizin sırrı aslında yapımızdan kaynaklanıyor. Akampüs’ün kurmuş olduğu ekosistem bizi rakiplerimizden farklılaştırırken başarılarımızın sırrını da oluşturuyor. Akampüs, bir ajans olmaktan öte, bir “Gençlik Ekosistemi” olacak şekilde yapılandı. Kendi besin ve yaşam zincirini oluşturan bir habitat burası. Ekosistemimiz; Akampüs çalışanları, Marka Elçileri, Marka Yetenek Ekipleri, Akampus.com kullanıcıları, iş ortağımız olan üniversite kulüpleri ve hizmet verdiğimiz markalardan oluşuyor. Bu sistem içinde karşılıklı fayda yaratmak önemli şartımız. Ekosistemimizin dengesi buna bağlı. Ve en önemlisi bu yapıyı müşterimiz olan markalarımız için örnek alıp uyguluyoruz. Her markamız için bir Gençlik Ekosistemi yaratıyoruz. Ekosistemlerimizin sıkıcı olmayan kuralları var, iletişim ve proje yönetim platformları var. Ve bu yapımızı tüm geleneksel ajanslardan ve rakibimiz olan gençlik ajanslarından bizi önemli ölçüde ayıran avantajımız olarak görüyoruz.

4.Akampüs’ün rakiplerinden farkı nedir?

Akampüs olarak sektörde fark yaratıyoruz; çünkü biz “community” yönetiyoruz. Yaptığımız işler için her markamıza özel kurduğumuz bir “ekosistem” var ve biz bu ekosistemleri yönetiyoruz. Günümüzde kişiler ya da kurumlarda “gençlik ajansı” denildiğinde festivallerde ya da şenliklerde öğrencilere etkinlikler düzenleyen ajans algısı var. Gençlik iletişimi dediğimiz şey sadece bu operasyonlardan ibaret değil. Biz Akampüs olarak markalarımıza 360 derece, gençlik odaklı pazarlama iletişimi çözümleri sunuyoruz. Gençlerin inovasyon gücünden yararlanıp markalarla aralarında “kazan-kazan” sistemine dayalı bir bağ kuruyoruz.
Bunun yanı sıra Akampüs, çok yakında sektörde her zaman olduğu gibi yine fark yaratacak projelere imza atmaya hazırlanıyor. Uluslararası düzeyde bir yapılanma için kolları sıvayan Akampüs, yakın zamanda sadece Türkiye’nin değil bulunduğumuz yakın coğrafyanın da “gençlik ajansı” olmak için çalışmalarına hızla devam ediyor. 

5.Bize bugüne kadarki ödüllü projelerinizin birkaçından bahseder misiniz? Ne gibi ödüller aldınız ajans olarak?

Akampüs olarak şimdiye kadar birçok ödül aldık. Marka elçiliğini yıllardır başarıyla yürüttüğümüz YKM Kampüskart projemiz Oracle World Retail Awards’da finale kalarak ödüle layık görüldü. Ayrıca AMPD Ödülleri’nde “en iyi pazarlama kampanyası” ödülünün yanı sıra Perakende Güneşi Ödülü’nü de aldı. Akampüs Gençlik Ajansı’nın kurulmasındaki en önemli basamaklardan biri olan Akampus.com ise; 10 yıllık geçmişinde 7 kez “en iyi eğitim portalı ve sosyal ağ” kategorilerinde Altın Örümcek Web Ödülleri’ne layık görüldü.

6.Sosyal medya gençlik iletişiminde en kritik noktalardan biri olsa gerek. Bu noktada markalara birkaç öneride bulunabilir misiniz? Sosyal medyayı ve diğer iletişim kanallarını en etkili biçimde kullanmanın sırrı nereden geçiyor?

Günümüzde iletişimin en temel parçalarından biri haline gelen sosyal medya markaların hedef kitleye ulaşmalarındaki en önemli pazarlama stratejilerinden biri. Artık içerisinde sosyal medyanın olmadığı bir iletişim şeklini düşünmek neredeyse imkansız. Bu nedenle markalar hedef kitleleriyle iletişim kurarken muhakkak sosyal medyayı kullanmalı. Sosyal medyayı kullanmak hem kolay hem de bir o kadar zor aslında. Anlık geri dönüşler alabildiğiniz sosyal medyada önemli olan hedef kitlenize en yakın dili kullanarak mesajınızı doğru iletmek.

Sorularımızı yanıtlayıp bize vakit ayırdığınız için BusinessOnAir.net olarak size ve Akampüs ailesine teşekkür ederiz. Bugüne kadarki başarılarınızın devamını dileriz.


BusinessOnAir.net1 yorum:

  1. Aldığınız Bumerang ödülü için sizi tebrik ederim.Ben de umarım bir gün o sahnede olurum.Başarılarınızın devamını dilerim.

    YanıtlaSil