11 Kasım 2011

İLK OTOBÜS FİLOSU: KAMİL KOÇ

Türkiye’nin ilk otobüs filosu olan Kamil Koç, 1926 yılında Bursa’ da kuruldu. Yıllardır, istikrarlı bir şekilde büyüyen Kamil Koç, birçok ilke de sahip, bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.
 • 1965 - Otobüslerde, host-hostes uygulamasını başlatan ilk otobüs firması. Aynı zamanda host-hostes uygulamasıyla birlikte ikram uygulamasına da geçen ilk firma.
 • 1967 - Amblem ve logo uygulamasını başlatan ilk firma.
 • 1978 - Otobüslerde kargo taşımacılığı yapan ilk firma.
 • 1992 - Yolcu biletlerine ve listelerine yolcu ismi yazdırmaya başlayan ilk firma.
 • 1997 - Bilgi işlem bölümü oluşturan ilk karayolu yolcu taşıma şirketi.
 • 2004 – Sürücülerini yaygın göz sağlığı taramasından geçiren ilk karayolu yolcu taşıma şirketi.
 • 2006 – Anadolu’nun “En Büyük 250 Şirketi” arasına giren ilk ve tek karayolu yolcu taşıma şirketi.
 • 2007 – Ekonomist Dergisi tarafından geleneksel olarak düzenlenen “ Anadolu Markaları 2007” yarışmasında Hizmet Sektörünün En İyi Markası seçilen ilk ve tek karayolu yolcu taşıma şirketi.


85.yıl
Günümüzde Kamil Koç, Türkiye'nin en çok bilinen otobüs firmalarından biri. Onu bu denli başarılı yapan şeyse bana göre müşteri memnuniyetine önem vermeleri ve teknolojiyi en hızlı takip eden otobüs firması olmaları.

Türkiye'de en çok kullanılan ulaştırma şekli kara yolu. Birçok Avrupa ülkesinde olmayan modernliğe sahip otobüslerimiz mevcut. Bu nedenle de kara yolu yolcu taşımacılığı da ekonomimizde önemli bir yere sahip. Rekabetin oldukça yoğun olduğu bu sektörde, bir şirketin kendini gösterebilmesinin en etkili yolu da tabi ki farklılaşmada ve kalitede bitiyor. Otobüsleri çok benzer olmalarına rağmen, firmaların sunduğu hizmeti ve yolcularına verdikleri önemi kolayca anlamak mümkün. Bu günlerde yolculuklarımda en çok tercih ettiğim firma Kamil Koç. Nedeni hostlarından sürücülerine, hatta acentalarında çalışan kişilere kadar farklı gelmeleri. İşlerini severek yapan, gerçekten müşterilerini önemseyen büyük bir filo. 

*Kamil Koç'un rahat koltuklu hatları için hazırladığı yaratıcı bir reklam çalışması:

Kamil Koç - Rahat

Son olarak, şuanda denedikleri yeni bir teknoloji mevcut, otobüslerinde 4N teknolojisi kullanan ilk firma. 
Peki 4N teknolojisi nedir?

Bir ekranda mevcut olan;
 • Memnuniyet ve şikayetlerinizi, uydu üzerinden araç takibi yapan Operasyon Merkezi' ne anında iletme.
 • Navigasyon sistemiyle, varış mesafesini ve süresini takip etme.
 • Ekran üzerinden servis elemanına sipariş verebilme.
 • Facebook ve Twitter hesaplarınız üzerinden yer ve durum güncelleme.
 • Dokunmatik ekran ve sanal klavye.
 • 99 kanal seçeneği ve bunun dışında "filmini seç-izle" özelliği.


Gördüğünüz gibi artık herkes yolculukları sırasında bir dokunmatik ekran bilgisayara sahip. Bu yeni teknolojiyi daha deneme şansım olmadı, ancak güzel görünüyor. 

4N teknolojisini deneme şansı olan varsa, yazının altına lütfen yorumunu bırakmayı unutmasın. =)

3 yorum:

 1. Türkiye'ye daha yeni gelmeme rağmen bir çok otobüs firmasıyla seyahat ettim. Bunların arasında en rahat yolculuğumu Kamil Koç ile yaptığımı söyleyebilirim. Bunun nedeni otobüsün rahat olması ve yolcularına kaliteli hizmet sağlamaları. Yolculuk esnasında sessiz ve sakin bir seyahat etmem, yolun daha kısa sürmesine neden oldu.

  Teşekkürler Kamil Koç

  YanıtlaSil
 2. Yaklaşık 5 yıldır her yolculuğumu Kamil Koç ile yapıyorum. Hiçbir sorun çıkmadı, tanıdığım insanlardan da hiç şikayet duymadım. Kamil Koç, gerçekten işini ciddiye alan ve kusursuz hizmet veren şirketlerin en başında geliyor. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. YILLARDIR KAMİL KOÇ İLE SEYAHAT ETMEKTEYİM.YILLAR İÇİNDE HİZMET VE TEKNOLOJİYİ UYGULAMA AÇISINDAN FARK EDİLİR İYİLEŞME GÖSTERDİ.ANCAK BUGÜNE KADAR ÇÖZÜMÜ HİÇ DÜŞÜNÜLMEYEN BİR SORUN VAR: ÇOCUKLU AİLELERİN İKİ KİŞİLİK KOLTUKLARDA YANLARINDAKİ YOLCUNUN YERİNİ ZORAKİ PAYLAŞMASI VE YOLCUYU UZUN YOL BOYUNCA 2 KİŞİLİK KOLTUKTA 3 KİŞİ SEYAHAT EDEREK BİR ANLAMDA TACİZ ETMESİDİR..BİR DE TÜRK KADINLARIMIZIN NE KADAR ŞİŞMAN OLDUKLALRINI DİKKATE ALIRSAK BENİM DE BAŞIMA GELDİĞİ GİBİ BU YOLCULUK İŞKENCE HALİNİ ALMAKTADIR.YANLIŞLIKLA SATILDIĞI İFADE EDİLEREK YANIMDA OTURAN GENÇ BİR DELİKANLIYI TALEBİM OLMADIĞI HALDE KALDIRIP 100 KİLOLUK ÇOCUKLU BİR BAYANI YERLEŞTİRDİKLERİNİ HATIRLIYORUM. BU NEDENLE BİLET SATIŞI SIRASINDA YOLCUYA ÇOCUKLU OLUP OLMADIĞI MUTLAKA SORULMALI VE BU KONUDA BÜTÜN SATIŞ NOKTALARININ GÖRECEĞİ ŞEKİLDE BİLETE NOT DÜŞÜLMELİDİR..ÇOCUKLU BAYANLA OTURMAYI TERCİH EDEN BAYANLAR OLABİLİR!!
  BU KONUNUN DİKKATE ALINMASINI ÖNEMLE RİCA EDİYORUM..AYRICA DİĞER İLLGİLİ YERLERE DE ŞİKAYETİMİ DUYURMAYA DEVAM ETMEKTEYİM.
  TEŞEKKÜRLERİMLE

  YanıtlaSil