28 Ekim 2011

Onur Air - Sosyal Sorumluluk Kampanyası

Onur Air' ın Facebook sayfasında yayınladığı sosyal sorumluluk kampanyası olumsuz tepkiler aldı. Peki neden?
Onur Air
Onur Air, depremden hemen sonra bütün sosyal medyada geçmiş olsun dileklerini sundu. Daha sonra Facebook sayfasından bağış kampanyası yapmaya karar veren Onur Air, sayfaya katılacak takipçi başına 0.5 TL bağış yapacağını açıkladı. Onur Air' ın bu hareketinde kötü bir düşüncesi olmadığından emin olmakla birlikte, insanları yanlış analiz ettiğini düşünüyorum. İnsanların hassas döneminde böyle bir kampanya, Onur Air Facebook sayfasının kullanıcı sayısını arttırmaya yönelik bir hareketmiş gibi algılandı. Tepkilerin artması üzerine Twitter' da da Trending Topic olan Onur Air, kampanyayı durdurdu.

Sosyal medyanın, ucu açık bir dünya olduğunu unutmamamız gerekli. Kişileri analiz etmek, doğru zamanda doğru kampanyalar sunmak ve sosyal medyayı en etkin şekilde kullanabilmek için müşteri memnuniyetine önem vermek çok önemli. Onur Air, kampanyasını yanlış şekilde mi sundu yoksa insanların hassas bir dönemine denk geldiği için mi bu kadar kötü algılandı bunu hala çözemedim. İşte Onur Air'ın yardım kampanyası metni;

“Dev bir aile olmamızı sağlayan 220.000 kişilik Facebook grubumuz adına hem Van’da yaşanan depremin felaketzedelerine hem de aziz şehitlerimizin bize emanet bıraktığı ailelerine olmak üzere her bir takipçimiz adına Onur Air olarak 0.5 TL’lik bedelle toplam 110.000 TL’lik yardımı bugün yapıyoruz. Amacımız, şehit ailelerimiz ve depremzedelere yardım etmek isteyen sosyal medyanın duyarlı üyelerinin hassasiyetlerine aracılık etmek ve çok çabuk unutulan acılara dikkat çekmek. Şu andan itibaren kampanyamızı güçlendirmek adına www.facebook.com/onurair adresindeki kurumsal Facebook sayfamıza katacağınız her yeni takipçimiz için 0.5 TL’lik bir bağış daha yapacağız!”


Dikkatli bakıldığında hali hazırda yardımda bulunmuş Onur Air' ın yardımları daha da arttırmak ve diğer insanları da bağış yapmaya yöneltmek adına böyle bir kampanya sunduğunu anlayabiliriz. Bununla birlikte bu yardımların karşılığı olarak sayfalarına üye olma şartı, insanların kampanyayı farklı yorumlamasına neden oldu. Sonuç ise, yanlış zamanda ve yanlış şekilde yapılan bu kampanya nedeniyle sosyal medya da kötü bir şekilde gündemde olmak marka değerlerine zarar verdi. 

5 yorum:

 1. Bağış içinden geldiği için herhangi bir karşılık beklemeden yapılan bir şeydir bence. Facebookta like sayım artsın bende onların adına bağış yapayım dersen biraz çıkarcılık olur. Bence müşteri kitlesini tanıyamamışlar. Türk milleti bu konularda oldukça hassastır. Nitekim kampanya hiç beklemedikleri bir şekilde ters tepti.

  YanıtlaSil
 2. Bence tamamen çıkarcılık ilkelerine dayanan bi politika bu.

  YanıtlaSil
 3. 110,000 TL gibi bir yardımdan sonra bence yapılabilir bir şey. Hem sosyal medyayı daha fazla kullanmaya çalışmışlar hem de yardım kampanyası!

  Tebrikler Onur Air...

  YanıtlaSil
 4. @Merve

  Bende aynı fikirdeyim. Bir sürü şirket yardım yapmadan ücretsiz seferler, ücretsiz destekler yaparken Onur Air yardımda bulunuyor; üzerine kendi sayfalarını pazarlamak istemeleri çok da mantıksız ya da bu kadar kötü yorumlanacak birşey değil bence de. Bununla birlikte bu yorumları yapan arkadaşlar kalkıp da herhangi bir yardım da bulunmuş mu acaba, internet üzerinden tepki göstermek dışında, Twitter' a - Facebook' a yorum yağdırmak dışında kalkıp bir kıyafet, bir bağışta bulunmuşlar mı?

  Gereksiz bu kadar tepki bence!

  YanıtlaSil
 5. Yaptıkları çalışma "Sosyal Sorumluluk Kampanyası"ndan pazarlama kampanyasına dönüştüğü için haklı bir tepki gördüler. Yaptıkları 110,000 TL'lik yardım tabi ki hafife alınacak bir miktar değil ancak bunu "Kendimiz ve Facebook sayfamızdaki sevenlerimiz adına yaptığımız bir yardım" olarak lanse etselerdi; fazladan gelecek insanlar için kişi başı 0,5 TL konseptini işin içine sokmasalardı; şu an sosyal medyada en fazla sevilen ve saygı duyulan şirketlerinden biri haline gelebilirlerdi.

  YanıtlaSil