07 Ekim 2011

Mr.Apple

Steve Jobs
Her gününü hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın...


Pek çok filmin detaylarında rastladığımız “mezuniyet konuşması hazırlama tasasını” hiç yaşamadığı, konuşmasının her kelimesinden belli olan yaratıcı kişilik Steve Jobs, bu cümleyi 2005 yılında Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde kendisini ilgi ile dinleyen yüzlerce kişiye duyurduğunda 50 yaşında idi.
Biyolojik ailesinin kendisini evlatlık vermiş olması ile hayata çok iyi bir başlangıç yapamadığı düşünülse de, finalde ampulü bulan Edison kadar tarihe iz bırakan biri olmayı başardı.
Çünkü Jobs; 1976 yılında arkadaşı Stephen Wozniak ile bir Amerikan klasiği olan “şirkette garaj kurma” hadisesini başarıyla yerine getirecek ve bir gün 351 Milyar Dolarla dünyanın en değerli teknoloji şirketi olacak Apple Inc.’nin CEO’su olmayı başaracaktı.
Ne kadar maaş aldığını merak edenlere hemen söyleyelim. Jobs’un Apple Inc.’deki resmi maaşı 1$ ‘dı ve bu meblağ ile Guiness Dünya Rekorları listesine “En Düşük Maaşlı CEO” olarak girmeyi başardı.
Her ne kadar Apple şirketinden kendisine verilen hediyeler ve tabi şirketini bu noktaya getirene kadar kazandıkları ile şu anda 8.3 milyar dolarlık bir servete sahip olsa da, üniversite yıllarında içecek kutularının 5 cent’lik depozitolarıyla yemek alıp arkadaşlarının yurt odasında yerde yattığı günleri unutmadığını dile getirmekten hiç çekinmedi. Çünkü ; “Mezarlıktaki en zengin adam olmak onun için bir şey ifade etmiyordu. Çok güzel bir şey yaptıktan sonra yatağa gitmek...İşte önemli olan buydu.” Zira 70’lerin sonunda Steve Wozniak ile ticari başarı sağlayan ilk kişisel bilgisayarlardan birini yaratarak çok güzel bir şey yapan Jobs, 80’lerin başında Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) nin ticari potansiyelini farkedenlerden biri olmuştu.
Geçmişe gülümseyerek bakabilen tavrıyla; “kendi kurduğu şirketten kovulan adam” şeklinde ifade ettiği gibi 1985 yılında şirketle yaşadığı problemler sonucu Jobs, Apple’dan istifa etti. Ancak bu onun için yeni bir başlangıç olacaktı ve hemen sonrasında NeXT bilgisayar şirketini kurdu.1997’de Apple Computer şirketinin NeXT’i satın almasıyla kurucusu olduğu şirkete geri dönerek CEO olarak çalışmaya devam etti.
1986 yılında Pixar Animasyon Stüdyolarını satın aldı ve bu stüdyolar 2006 yılında Walt Disney tarafından satın alınana kadar şirketin CEO ‘luğunu yaparak eğlence endüstrisinin de önde gelen isimlerinden biri olmayı başardı.
”Bu gece bir iş yemeğim var ama bu gece son gecemse iş yemeğine mi ayırmalıyım yoksa bu güzel kadına mı?” diye düşünüp kararını yemekten yana kullandığı 1990 yılından bir yıl sonra eşi Laurene Powell ile evlendi. Jobs’un, biri 1978 yılında evlilik dışı doğmuş olan 4 çocuğu var.
İşine olduğu kadar eşine olan bağlılığı da yaptığı konuşmalardan anlaşılan Jobs, geçmişte geliştirdiği sisteme kızına da vermiş olduğu LISA ismini vererek ailesine olan sevgisini bir kez daha göstermişti.
Çok sevdiği ailesi vefatında da başucunda olacaktı…
2004 yılında baş gösteren rahatsızlığı ile 7 yıl mücadele eden Jobs, 24 Ağustos 2011’de görevini Tim Cook’a bıraktıktan kısa bir süre sonra 5 Ekim 2011 ‘de pankreas kanseri sebebiyle, hayata gözlerini yumdu.
Steve Jobs, 1983 yılında Pepsi Cola ‘nın o zamanki CEO’sunu Apple’a yönetici olması için ikna etmeye çalışırken şöyle demişti:
"Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun ?"
Obama’nın da deyimiyle o bir “hayalci” idi ve sahip olduğu berrak zihin ile Jobs bunu yapmayı başardı. “Dünyayı değiştirdi.”
Ve Steve Jobs’un mezuniyet konuşmasını bitirirken herkesin anlamasını, herkesin benimsemesini istercesine duyurduğu felsefesinde gizliydi aslında herşey…

Stay Hungry.Stay Foolish.

2 yorum:

  1. O bir dahii idi...

    YanıtlaSil
  2. Dünyayı değiştiren biri daha hayatını kaybetti:/

    YanıtlaSil