28 Eylül 2011

OTOMOTİVDE YATIRIM TAM GAZ!

Yıllardır otomotiv sektörü, inşaat sektöründen sonra 2. lokomotifi olarak biliniyor Türkiye ekonomisinin. Ancak son dönemde inanılmaz bir atak söz konusu bu alanda. Kriz yıllarında ciddi sıkıntılar yaşayan sektör işten çıkarmalar fabrikaların kapatılması üretimin uzun süre durdurulması gibi sıkıntılar yaşasa da şu anda ciddi bir büyüme ve gelişme söz konusu. Yerli araç üretimi konusunda yeni girişimler hem devlet hem özel sektör tarafından gerçekleştirilse de şu anda yerli bir markamız yok malum. Ancak global otomobil üreticileri Türkiye’deki iş gücü ve Pazar potansiyelini iyi değerlendirmeye kararlı gibi görünüyor. Stratejik konumu nedeniyle Orta Doğu ve Doğu Avrupa’ya lojistik konusunda büyük avantaj sağlayan ülkemizde yeni modellerin üretimi günümüzde söz konusu. Ford, Renault ve Fiat gibi önde gelen firmaların bazı modellerinin üretimini yalnızca Türkiye fabrikalarında gerçekleştirme kararı alıyor. Antiparantez belirtmek gerekirse ABD tek tip taksi uygulamasında Ford Transit Connect modelini tercih etti ve bu modelin önümüzdeki günlerde yalnızca Türkiye’de üretileceği haberleri gittikçe yayılıyor. Öte yandan Fiat Türkiye yatırım artırıp yeni modellerle pazara etkili bir giriş yapmayı planlıyor. Fiat’ın Türkiye’de ve daha birçok ülkede olmayan üst segment modeli Fremont’un üretiminin ülkemizde yapılacağı dedikoduları sektörü şimdiden sarmış durumda.
Global firmaların Türkiye pazarına bakışları yalnızca üretim alanında da değil. Satış ve sonrası servis hizmetleri için de Türkiye’de son dönemde çok atak hamlelerde bulunan Tofaş (Türkiye Otomobil Fabrikaları A.Ş.) yeni anlaşmalara imza atıyor. Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Maseratti ve Ferrari gibi markaların distribütörlüğünü üstlenen şirket şimdilerde ise Jeep markası ile anlaşma sürecinde. Aynı zamanda ciro olarak da oldukça başarılı seviyeleri yakalayan şirket ileride dünya çapında ismini duyuracağa benziyor.
Tüm bu gelişmelerin yanında da ülkemiz kendi uçağını, gemisini üreten, askeri haberleşme ve savunma sanayisini oturtan bir konuma gelmişken şimdilerde yerli otomobil üretimi konuşulmakta. Otokar ve BMC gibi hafif ve ağır ticari araç üretimi yapan firmaların yanı sıra artık binek otomobil üretimi ile ilgili de yatırımlar söz konusu.
Kısacası yakında %100 yerli üretim araçları caddelerde görmemiz mümkün. Bu yatırım ve gelişmelerin ekonomiye de büyük katkı sağlayacağı görülmemesi imkansız bir gerçek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder