18 Eylül 2011

KİMİN İÇİN SANAT?


“Sanat, sanat için midir yoksa toplum için mi?” UNICEF Türkiye sayesinde sanat bu kez çocuklar için, hem de büyük bir açık hava sergisi sayesinde şehrin sokaklarına indirmiş halde. Serginin adı ve “Stars of İstanbul”. Bilmem hatırlar mısınız 2007 yılında Sütaş’ın ana sponsorluğunda İstanbul sokaklarında “Cow Parade” sergisi gerçekleştirildi. Ünlülerin, sanatçıların tasarladığı sevimli inekler markaların desteğiyle sokaklarda sergilendi. İşte şimdi de benzer bir mantıkla Stars of İstanbul organize edilmiş. 1 Eylül-30 Kasım tarihlerinde şehrin sokaklarında sanatçıların ya da isteyen herkesin tasarladığı, markalar tarafından desteklenen yıldızlar sergilenecek. Yıldız heykelini Aziz Sarıyer tasarlamış, her bir yıldızın ayakta durmasını sağlayan plaket üzerinde de bir çocuk hakkı yazıyor, çünkü her yıldız bir çocuk hakkını temsil ediyor. Örneğin bu fotoğrafta gördüğünüz Günseli Kato’nun Atasay için tasarlamış olduğu yıldız. Watsons’ın her tarafı rujlarla dolu yıldızı var bir de ki Erenköy’de yolda geçen hemen her kadının dönüp dikkatle bakmasını sağlıyor. UNICEF Türkiye bu şekilde yaratıcı endüstri ile iş dünyasını bir araya getirip markaların yıldızının parlamasını sağlıyor ve sergi sonunda, Aralık ayında düzenlenecek müzayede yıldızların satışından elde edilecek gelir UNICEF Türkiye’ye aktarılacak. Ayrıca sergi Birleşmiş Milletler ve UNICEF Türkiye’nin çocuklar için yürüttüğü “2015’e kadar Temel Eğitimsiz Çocuk Kalması” projesinin de ilk ayağını oluşturacak.
Günümüzde reklamlar her geçen gün kendine yeni mecralar ediniyor malum. Sokaklar da markaların en görünür hale geldiği ve marka bilinirliğine en çok katkı sağlayan noktalar. İşte bu proje sokakları bu şekilde renklendirerek çocuk haklarına dikkat çekiyor ve sosyal sorumluluk bilinci yaygınlaştırılıyor, bu şekilde de çok farklı sektörlerin birlikte değerli bir amaç uğruna çalışması sağlanıyor.
Kısacası; “tembellere hayal kurduran küçük altın şeyler*”, yani yıldızlar hem çocukların hem de firmaların ışıldamasına destek oluyor.
*Küçük Prens

Ayrıntılı bilgi ise işte burada: http://www.starsofistanbul.com/

1 yorum:

  1. Gerçekten dikkat çekici ve farklı bir sergi. Ben de gitmek istiyorum! :(

    Ankara' dan sevgiler..

    YanıtlaSil