17 Eylül 2011

KİM BU VICTORIA?


Son günlerde tüm internet aleminde haberlerde gazetelerde bir marka konuşuluyor: Victoria’s Secret! Hemen herkesin bildiği iç giyim markası Türkiye’de mağaza açma kararı almış Park Bravo Grup ile de görüşmeleri sürüyormuş. Şimdi bu Türkiye macerasına döneceğiz tekrar ama kimdir bu Victoria? Daha doğrusu ne yapıyor da bu kadar konuşulacak başarılar elde ediyor ondan bahsedelim.
Her başarılı markanın sahip olduğu gibi Victoria da bir takım sırlara sahip başarı yolunda. Peki bu sırlar neler? Yani müşterilerinin farkına varmadan kapılıp gittikleri püf noktaları neler onlardan bahsedelim biraz. Üretimi, tasarımları ve tabi ki muazzam bütçeli, dünyanın en popüler ve sayılı büyüklükteki organizasyonlarından olan defilelerini cebimize koyarsak geriye kalanlardan biri müşterinin hissiyatı. Yani kısaca söylemek gerekirse müşterinin kendisini önemli hissetmesi. Bir zamanlar Türk Hava Yolları’nın mottosu olan “feel like a star” sözü aslında burada tam da anlamını buluyor. Victoria’s Secret’ın uyguladığı stratejilerden biri mağazalarına giren bayanları birer yıldız gibi karşılamak onlara bir megastarmış gibi yaklaşıp hizmet sunmak. İşte bu noktada da birkaç faktör giriyor devreye..

Modayı koklamak…

Bir kere her şeyden önce bir star mutlu olmalı, burnuna hoş kokular vurmalı ki huzur ve rahatlık içerisinde bulsun kendisini. Marka bu durumu mağazalarındaki yoğun ama yormayan, rahatsız etmeyecek düzeyde hoş kokular kullanarak sağlıyor. Mağazaya girenler kendilerini mutlu ve huzurlu hissediyor. Bu durumun başını döndürmesinin ardından da kendisini tamamen bu sır dolu dünyanın akışına bırakıyor.

Işıklar ve motor!

Madem bir yıldız havasına büründürdük müşterileri kokularla rahatlattık geriye gerçekten bir star ışığı gerekiyor. Victoria’s Secret bunu da çok iyi başarıyor. Mağazalarda öyle bir ışık sistemi ve müzik kullanılıyor ki bayanlar kendilerini gerçekten defilede gibi hissediyorlar. Tek eksik podyum ancak müşteriler sanki defile öncesinde kulisteymiş gibi hissediyor. Bu durum da doğal olarak satışlara ve en başta da marka algısına yansıyor.

Meleklerin sırrı..

Vee tabi ki Victoria’s Secret dediğimizde akla gelen en temel faktör(ler) Victoria’nın melekleri! Ürün kaliteli, mağazadaki sunuş muazzam, marka bilinirliği de tamam fakat bu markanın bir konsepte, dünya çapında kendisine çizmesi gereken bir yola ve imaja ihtiyacı olacaktır muhakkak. İşte burada Victoria’s Secret’ın efsanevi defileleri ki defile demek yetmez, şovları devreye giriyor. Yalnızca tüketicisini değil tüm dünyayı kendine bağlayan, moda dünyasının şımarık küçük kız çocuğu gibi herkesin ilgisini yalnızca kendine çeken marka bunu da melekleriyle başarıyor. Adriana Lima, Alessandra Ambrosio, Karolina Kurkova ve Miranda Kerr gibi dünyaca ünlü modellerin muhteşem performansları ve samimiyetleri ile markaya kimlik kazandırıp bu melekler ile özdeşleştiriyor. Tabi bunu başarırken en kritik nokta bayanları kıskandırmadan samimi davranabilmek. Victoria’s Secret modellerin tasarımların önüne geçmemesi için somurtmaları ya da saçma sapan yürüyüş stilleri uygulamalarını beklemiyor. Aksine gülümseyerek sempatik tavırlarla ön planda olmalarını sağlıyor. Çünkü her bir model aslında tasarımı ve markayı direk temsil ediyor.

Şimdi tekrardan gelelim bu markanın ülkemize gelişine. Daha önce bir çok tekstil firması ile görüşülmesine rağmen yıllardır uygun bir partner bulunamadı Türkiye’den. Ancak artık Park Bravo grubu ile anlaşmaya varıldı. Bayanlar çok yakında Victoria’s Secret mağazasını ülkemizde görecekler.  Kuveytli Alshaya Grubu ve Park Bravo grup anlaşma sağlayıp markayı ülkeye getirebilmek için Shaya Park Bravo Mağazacılık adında bir şirket kurdu. Starbucks, The Body Shop gibi önemli markaları ülkemize getiren Alshaya grubu şimdi de iç giyim pazarında yerini hazırlıyor. Şirket yetkilileri başarılı olacaklarına inandıklarını her fırsatta dile getirse de, bakalım bayanların merakla beklediği marka Türkiye’ye ve buradaki müşterilerine uygun bir pazarlama stratejisi kullanıp karlılık ve satış açısından da beklentileri karşılayabilecek mi?

4 yorum:

 1. Türk kadını bu kadar bekliyorken bu markayı başarısız olması pek de mümkün değil zaten..

  YanıtlaSil
 2. Parası olan zaten alıyordu dışarıdan ama şimdi satış rakamları ciddi seviyelere gelir. marka algısı ve kimliği başarılı oturmuş bir isim. başarılar...

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir yazı, moda = victoria secret

  YanıtlaSil
 4. Nerelerde var bilmiyorum ama ben Cevahir AVM deki magazaya yakınım. Merakla beklemiştim ama bana hiç alışveriş yaptıramadılar :) Sadece parfümler, vücut bakım ürünleri ve birkaç diğer ürün var. Oysa ben elbiseleri ve pijamalarının hayranıyım :)

  YanıtlaSil