10 Eylül 2011

İFTARA BEKLERİZ


Daha ağustos ayına girmeden başladı konuşmalar “tatil turizmi ne olacak?” diye. Aslında genel yargı da “ramazan geldiğinde tatil biter herkes otelinden, yazlığından çıkıp işine evine geri döner” idi. Bu sözler belki Türk insanı için doğru olabilir ama Müslüman alemi pek de böyle düşünmüyor; ramazan ayında tatil yapmak için Türkiye’ye akın ediyor. Aslında bu duruma pek de şaşırmamak gerek; çünkü Türkiye’nin özellikle Müslüman ülkelerdeki profili ve tanınırlığı çok değişti. Bazı yorumlardan ve araştırmalardan, eskiden ülkemizin Müslüman kimliğinin tanınmayıp daha çok Avrupa ülkesi gibi görüldüğünü anlayabiliyoruz. Fakat artık Avrupa dışında da bazı noktalarda kendimizi ifade ediyor ve yeni iletişim kanalları geliştiriyoruz. Bu değişimin tek bir koldan ilerlemediğinin örnekleri mevcut tabi. Bunlardan bir tanesi ve belki de en çok şaşırtanı, Arap ülkelerinde Türkiye’den fazla izlenme rekorları kıran Türk yapımı diziler, filmler. Bu yapımlar, ülkemizi görmek için insanlarda merak uyandırıyor ve Türkiye’deki gerçek yaşantıyı, günlük hayatı görmek için ülkeye turist çekiyor. Geçtiğimiz senelerde sokağa çıkıp insanlara sorsak, 3-5 tane dizinin böyle bir etki yaratıp turizme destek sağlayacağını kim bilebilirdi ki?
Dizilerin etkisi asla yadırganamayacak ölçüde, yapılan araştırmalar ve ropörtajlara göre, evet ama Ramazan’a özel bir ilgi de yok mu sanki sektörde? Kesinlikle göz ardı edemeyeceğimiz yoğun bir ilgi var. Genel anlamda beklenenin aksine Ramazan durgun geçmiyor ve bu durum da hem turistik yerlerdeki esnafı, işletmeleri hem de turizm firmalarını, otelleri ve tur şirketlerini sevindiriyor. Peki Ramazan’da bu ilgi nereden çıktı şimdi, o kadar kutsal mekan, şehir dururken niye insanlar Türkiye’ye geliyor? Sebep açık, tarihin de vermiş olduğu güç ile özellikle İstanbul’da yer alan tarihi mirasları, boğaz manzarasını ve o muhteşem iftar sofralarını görmek bu turistler için paha biçilemez. Özellikle de kendi ülkelerinde gündüz kimsenin evinden dışarı çıkmaması ve hayatın durmasının aksine Türkiye’de özellikle de İstanbul’da hayat durmuyor tüm hızıyla devam ediyor. Bu noktada da turistleri tam anlamıyla cezp ediyor ülkemiz. İstanbul dışında da Bursa ve Antalya ziyaret edilmek istenen ilk 3 şehir arasında yerini alıyor.
Hayat hızlı, diziler izleniyor her şey çok güzel ama bu kadar değil tabi ki. Türkiye’yi özellikle Müslüman turistlerin göz bebeği yapan çok önemli bir diğer faktör ise tabi ki sınırlardaki rahatlık ve vize sorunu olmaması. Yoğun olarak Suriye, Lübnan ve Ürdün’den gelen turist sayısında ciddi bir artış fark ediliyor. Zaten gelişen siyasi ilişkiler arayı ısıtmışken bir de böylesine bir turizm cennetinin kapıları ardına kadar açılınca sonuçları da turizm açısından sevindirici oluyor. İlgi ve karşılamalar, etkinlikler öylesine dolu ki bu ay, Dubai’den dahi yayın kuruluşları gelip Konya, İstanbul, Bursa gibi şehirlerdeki iftar sofraları, Ramazan etkinliklerini görüntülüyor. Bir yandan ülkemizin turizm anlamında iyi bir reklam kampanyasına dönüşen ağustos ayı, ülkedeki ticareti de olumlu yönde etkileyip iş yerlerinin de durgun geçmesini beklediği bu dönemi hareketlendiriyor. Normal zamanlarda kendi ülkelerinde yoğun sıcaklık altında oruç tutmak istemeyen Araplar İngiltere gibi daha serin ülkeleri tercih ediyordu; ancak tanıdıkları takdirde tabi ki ilk tercihleri kendileri gibi Müslümanların yoğunlukta olduğu ülkeler. Türkiye’nin de son yıllarda yoğun ilişkiler içerisinde olduğu Araplar artık İstanbul’da iftar yapıp sahurda kurulan şık sofralarda yer almayı tercih ediyor.
Öte yandan yaz turizminin en canlı en hareketli merkezleri Bodrum, Çeşme, Marmaris, Kuşadası gibi tatil beldeleri de ciddi bir kayıp yaşamadı. Temmuz ayına göre ya da geçtiğimiz yıllara göre bir fark hissediliyor tabi; ancak bu fark hem maddi anlamda hem de turist sayısı anlamında firmalara, otellere daha doğrusu genel olarak tatil piyasasına çok da fazla bir kayıp yaşatmadı. Özellikle de Bodrum’da turizm aynı seyrinde ilerliyor diyebiliriz. Yapılan açıklamalara göre Ramazan’ın ilk günlerinde otellerde %10luk bir düşüş görülse de Bodrum yine kendini toparladı ve beklenenin aksine sahil boşalmadı. Şimdi ise turizmciler sezon sonunu bekliyor. Her sene olduğu gibi sezon sonunda son bir hareketlenme ile bu turizm merkezleri bir dönemi daha geride bırakacağa benziyor. Bayram tatilinin de insanlar tarafından 9 güne uzatılması ciddi bir katkıda bulunuyor tabi.

Kaynaklar:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder