29 Eylül 2011

HAYATINIZIN SENARYOSU - FACEBOOK TIMELINE


Hayatınız hiç film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçti mi? Ya da yıllar önce arkadaşlarınızla nereye gittiğinizi; nelere güldüğünüzü hatırlamak ister misiniz? Facebook’un yeni özelliği Timeline sayesinde artık hepsi mümkün.
Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, San Francisco'da düzenlenen Facebook F8 konferansında tanıttığı Facebook Timeline'ın kullanıcılara resim, video, statü ve Facebook tarafından sağlanan daha pek çok öğeyi kullanarak adeta kendi kendilerine bir online günlük oluşturma şansı sağlayacağını açıkladı. Ayrıntıya girmek gerekirse, profilinizi ziyaret edenler sizinle ilgili bir zaman tüneline girecekler. Çekilen ilk bebeklik fotoğrafınızı tünelin başına koymak sizin elinizde, hatta doğum yerinizi Facebook Places ile işaretleyebilirsiniz bile. Ardından çocukluk resimleriniz, ilk bisikletiniz, lise, üniversite mezuniyetiniz ve daha pek çok anınız resimler ve videolar ile Facebook'ta canlanacak. Bunlara katıldığınız aktiviteler ve yapılan yorumlar da eklenince Facebook hayatınızın senaryosu haline gelecek; dünden bugüne ve hatta geleceğe...
Peki madalyonun diğer yüzünde neler var? Belki de hayatınızın hatırlamak istemeyeceğiniz bir dönemi, görmek istemeyeceğiniz fotoğraflar ve yorumlar Timeline ile tekrardan su yüzüne çıkacak. Facebook buna da bir çözüm sunuyor ve tüm hayatımızı gözler önüne sererken bize de bir seçim şansı veriyor. Dilediğimiz fotoğrafları, aktiviteleri ve yorumları gösterme veya gizleme yetkisine sahibiz.
Facebook'un her yeniliği gibi bu özelliği de beğenenler ve karşı çıkanlar elbette olacaktır. Ancak kesin olan bir şey varsa o da hayatımızın büyük bölümünde yer alan Facebook'un bundan sonra hayatımızın tarifini de içereceği. Facebook Timeline'ın önümüzdeki günlerde tüm kullanıcılara açık hale gelmesi planlanıyor; bunun öncesinde aşağıdaki tanıtım videosuna göz atarak bizi neler beklediği hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

1 yorum:

  1. Bence güzel bir çalışma olacak, 2 yıl önce bugünün tarihinde paylaştığım 'status' ü görmek bile güzel.

    YanıtlaSil