13 Eylül 2011

GİZLİ GÜÇ REKLAM

Reklam, her geçen gün daha da büyüyen dünyaya; yeni ürünleri,servisleri sunmak,insanların onlara ilgi duymalarını sağlamaktır.Günümüzde, pazarlama teknikleri ve ürünleri birbirine benzeyen firmaların artması, reklam dünyasındaki rekabeti de kızgınlaştırmakta.

Eskiden sadece radyo ve televizyonda tek tük çıkan reklamlar artık yolda giderken reklam panolarında, internet sitelerinde, film ve dizilerde, kısacası heryerde karşımızda. Hayatımızın her anında karşımıza çıkan, bazen dikkatimizi çekmeyen ama çoğu zaman görmemiz sağlanan bu reklamları bu kadar önemli yapan etkenler nelerdir peki? Öncelikle, reklam bir amaçtan çok firmaların sahip olduğu en önemli araçlardan biridir. Firmalar, bir yandan sahip oldukları ürünleri hatırlatmak ve onların kullanımını arttırmak; diğer yandan yeni servis ve ürünlerinin tanıtımını yapmak için kullanmaktadır reklamı. Bunların dışında reklam, Türkiye’de hatta dünyada tanılan bir isim olabilmek içinde önemli bir araçtır. Ayrıca firmalar reklam yapmak içinde yapmamalıdır reklamlarını. Bu hem kalıcı olmaz hem seyircileri etkilemez hem de büyük kitlelere ulaşamaz. Kalıcı ve etkili olabilmek için, hazırlanan reklamın özgün olması gerekir. Örnek vermek gerekirse, çoğumuzun birçok kez rastladığı, her izlediğinde beğendiği Akbank reklamlarından, Akbank Türkiye'nin Yenilikçi Gücü reklamı. Özgün olmasının dışında, akılda kalabilmelidir reklam. Örneğin, çoğumuzun belki görmekten sıkıldığı ama başarısının göz ardı edilemeyeceği Ülker Dido reklamları.

Bu günlerde, farklı reklam çeşitleri sayesinde, herkes kendisinden bir parça bulmaya başladı reklamlarda. İlk olarak, global ve lokal olmak üzere ikiye ayrıldı reklamlar. Global reklam, bütün dünyaya hitap eden reklamlardır. Bunun dışında, günümüzde önem kazanan asıl reklam çeşidi lokal reklamlardır. Lokal reklam, belli bir bölgeye ve o bölgede yaşayan insanların kültürel farklılıklarına göre hazırlanan reklamlardır. Örneğin, Mc Donalds’ ın McTurco™ ürünü için sunduğu reklamlar. Global ve lokal reklamların dışında, günümüzde artık internet sayesinde kişiye özel reklamlarda oluşturulmaya başlanmıştır. Ayrıca henüz tam olarak bir kişiye indirgenemeyen, ancak yakın bir zamanda bununda mümkün olacağı belirtilen; farklı cinsiyetlere hitap eden reklamlar da bulunmaktadır. Buna da örnek vermek gerekirse, kız arkadaşlarımızın profillerinde çıkan, Facebook reklamlarından 3 Günde 3 Kilo Verin reklamı.

Bunların dışında, etik bir firma olarak da tanıtımınızı güzel yapabilirsiniz. Peki, etik bir firma olmak için neler gereklidir? Etik bir firma yaptığı ürünün en iyisini yapmaya çalışmalı, verdiği servisin en düzgününü vermeli ve en önemlisi hazırladığı reklamlarla sunduğu olanaklar insanları kandırmamalıdır. Ayrıca, gelirlerinizin bir kısmını sosyal yardım projelerine harcayarak da firmanızın reklamını en güzel şekilde yapabilirsiniz. Çünkü en etkili reklam aslında farkında olunmadan ağızdan ağıza dolaşan, insanların muhabbetlerine karışan, günlük hayatta dolaşan reklamdır.

Neticede, reklam fark edilmese de insanların hayatlarında çok büyük ve özel bir yere sahiptir. Büyük ve güçlü bir firma olabilmek için de, her koşulda, firmanızın adını insanlara reklamlarınızla takdim etmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder