12 Eylül 2011

DELİNİN BİRİ KUYUYA BİR TAŞ ATMIŞ…


“Bu dünyada basacak bir noktam bile kalmadı anne!” Metin Zakoğlu, ünlü Rus edebiyatçı Nikolay Vasilyeviç Gogol’un aynı adlı eserinden uyarlayıp sahnelediği “Bir Delinin Hatıra Defteri” isimli oyununun son sahnesinde böyle diyor. Söylediklerinin hangisi oyun metninden, kiminle konuşuyor, “bana mı dedi ki?” şeklinde kararsız kalan bizler ise bu son sahnede hayalle gerçek arasında sıkışan bir “deli”nin kendi kendisiyle hesaplaşmasını izliyoruz.

Mekanın adı “Cafe Theatre”, Bağdat Caddesi üzerinde Suadiye taraflarında küçük bir kafe. Bir tiyatrodan çok minik bir sahne ve masalardan oluşuyor, kapasitesi de zaten 40-50 kişi civarında. “Yemek sanatla buluştu.” sloganından yola çıkan kafede yemeğinizi yerken oyun izleyebiliyor, oyuna katılıp kendinizi bir anda sahnede ya da yan masadaki kadınla yer değiştirmiş halde bulabiliyorsunuz.

Kafenin sahibi oyuncu Metin Zakoğlu, Fransa kökenli “Café-théâtre” türü tiyatroyu Türkiye’de ilk deneyen oyuncu olarak zor bir görev üstlenmiş. Tiyatro sektörüne olan ilginin azaldığı, hatta bu yıl içinde devlet tiyatrolarının kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı (ayrıntılı bilgi için bkz: www.dipnot.tv/5924/%20Kultur-ve-Turizm-Bakani-Ertugrul-Gunay-Devlet-Tiyatrolari-kapatilabilir.aspx) düşünülürse Metin Zakoğlu belki de bu yeni tiyatro türünü halka alıştırmaya çalışarak çok zor olanı deniyor. Zorluğun sebebi ise bu türün en önemli özelliklerinin yoğun küfür ve argo içermesi ve alışılmış oyuncu-izleyici sınırlarını ortadan kaldırarak interaktif bir oyun ortamı sağlaması. Bu haliyle de Türk izleyici kitlesinin pek de alışkın olmadığı bir tür. Tam da bu noktada Metin Zakoğlu’na naçizane bir eleştirim var. Oyundaki argo kullanımı bana çok zorlama geldi, “argo kullanmalıyım, aman şimdi küfür etmeliyim” kaygısı ön plana çıkıyor gibi biraz ve yadırganan bir hal alıyor bu kullanım. Yıllarımı vermedim belki ama tiyatrodan keyif alan bir izleyici olarak bence bu eleştiriyi yapmayı hak ediyorum.

Bence siz de gidin ve bu güzel sanat dalının ülkemizde yeni denenen koluna destek olun. Ben oyundan çok keyif aldım ve yanımdaki pek sevgili arkadaşım Didem Cikse de beni “kız arkadaşı” olarak tanıtarak oyuna kendini nasıl kaptırdığını gösterdi, sonra “Vay mugeaa haber vermedi!” derseniz sorumluluk kabul etmem!

Meraklısına not:

Cafe Theatre’ın haftalık programı ise şu şekilde:

Her pazartesi saat 18.00- Metin Zakoğlu / Zakoğlu Söylüyor! (Komedi)

Her salı saat 21.00- Alpay Erdem / Stand up

Her çarşamba-cuma-Cumartesi saat 21.00- Metin Zakoğlu / Ben Küçükken Gösterirdim (Stand up)

Her perşembe saat 21.00- Taylan Erler / Jazz Quarter

Her cumartesi-pazar saat 18.00- Metin Zakoğlu & Ayşe Tozoğlu / Karım Şov Yapıyor

Her pazar saat 21.00- Metin Zakoğlu / Bir Delinin Hatıra Defteri

Kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Caf%C3%A9-th%C3%A9%C3%A2tre

http://www.dipnot.tv/5924/%20Kultur-ve-Turizm-Bakani-Ertugrul-Gunay-Devlet-Tiyatrolari-kapatilabilir.aspx

http://tr.wikipedia.org/wiki/Bir_Delinin_Hat%C4%B1ra_Defteri


6 yorum:

 1. Her çarşamba-cuma-Cumartesi saat 21.00- Metin Zakoğlu / Ben Küçükken Gösterirdim (Stand up) gösterisi için nerden bilet alabilirim? Bir de bu gösteri içinde hiç bir fikriniz var mı acaba?

  Güzel yazınız için teşekkürler... Çok beğendim!

  YanıtlaSil
 2. Ay çok teşekkür ederim ilginiz için :)

  Biletler Biletix'te ve kafenin kendisinde satılıyor, Biletiix 3.5 tl masraf koyuyor :) Gösteriyi izlemedim ama stand up olması itibariyle daha da interaktif olduğunu tahmin ediyorum, kendinizi masanın üzerinde de bulabilirsiniz sanırım :)

  YanıtlaSil
 3. Bir Delinin Hatıra Defteri'ni Erdal Beşikioğlu'ndan defalarca izledim..çok güzel değil mi:)

  YanıtlaSil
 4. Cuma günü Cafe Theatre' dayım=) Metin Zakoğlu'nu filmlerinden ve yaptıklarından dolayı beğenirdim zaten, bir de stand-up gösterisini izleyelim bare ; )

  YanıtlaSil
 5. Ah ben de çok istiyorum Erdal Beşikçioğlu'ndan izlemek ama tüm sezon kapalı gişe oynuyor, bilet bulabildiğiniz için, hem de defalarca, tebrik ediyorum, bana da bulur musunuz sevabına? :)

  YanıtlaSil
 6. Bana da tiyatro delisi bir arkadaşım buluyordu, dt websitesini takip etmenizi öneririm:)

  YanıtlaSil